2007 NAQT High School National Championship Results

The Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Studies (Richmond, VA) won the 2007 NAQT High School National Championship Tournament by defeating State College (PA) Area High School in the final by the score of 475-230. This is the first national championship for Maggie Walker, whose previous best finish was runner-up in 2000 and 2004. For State College, who finished 15-3 overall, with all three losses to Maggie Walker, this is their second consecutive runner-up finish. Thomas Jefferson High School for Science and Technology (Alexandria, VA) finished third after defeating Paul M. Dorman High School (Roebuck, SC) in the 3rd-place game.

In the Small School division, Danville (KY) High School won their third consecutive championship by defeating Brindlee Mountain High School (Guntersville, AL) in the final 330-175. Brindlee actually advanced farther in the overall playoffs and finished in a tie for 21st overall, but lost two straight games to Danville in the Small School playoffs. George Mason (Falls Church, VA) finished third.

The final team standings for those that qualified for Sunday’s playoff rounds are listed below. Complete team and individual statistics and the scores of every prelim and playoff game are available. In addition, an audio file of one game from every round of the tournament is available.

The tournament All-Stars, based on performance in the initial ten games, were:

  1. Dallas Simons, MLK Magnet (TN)
  2. Charles Dees, North Kansas City (MO)
  3. Guy Tabachnick, Hunter College (NY)
  4. James Cooper, Lisgar Collegiate Institute (ON)
  5. Kurtis Droge, East Lansing A (MI)
  6. Dan Humphrey, Garfield Heights (OH)
  7. Andreas Stoehr, Mound Westonka (MN)
  8. Ian Eppler, Georgetown Day School (DC)
  9. Meryl Federman, Livingston (NJ)
  10. Will Butler, Maggie Walker Governor’s School A (VA)
  11. Greg Gauthier, Wheaton North (IL)
  12. Kareem Seifeldin, Troy (MI)
  13. Benjamin Schenkel, Moravian Academy (PA)
  14. Rachel Beckman, Danville (KY)
  15. Alex Kowaleski, Trinity Prep School (FL)
  16. River, State College A (PA)
  17. Alex Friedman, Minnetonka A (MN)
  18. Derek Sun, Arcadia B (CA)
  19. Greg Peterson, Maine South (IL)
  20. Jesse Weinberg, Ransom Everglades School (FL)
  21. Michael Hausinger, East Lansing B (MI)
  22. Jacob Durst, Walnut Hills (OH)
  23. Tom Sullivan, Saint Thomas Academy (MN)
  24. Dylan Matthews, Hanover (NH)
  25. Henry Gorman, Charter School Wilmington A (DE)

The Sophomore All-Star Team consisted of:

  1. Guy Tabachnick, Hunter College (NY)
  2. Ian Eppler, Georgetown Day School (DC)
  3. Alex Friedman, Minnetonka A (MN)
  4. Derek Sun, Arcadia B (CA)
  5. Jesse Weinberg, Ransom Everglades School (FL)

The Freshman All-Star Team consisted of:

  1. Cody Simons, MLK Magnet (TN)
  2. Justin Yamauchi, Malvern (AR)
  3. Nik Churik, Kellenberg Memorial (NY)
  4. Ben Bender, Henry M. Gunn (CA)
  5. Katie Gill, Murrah (MS)

The tournament, held at the Crowne Plaza Chicago O’Hare hotel, ran from May 25-27 and featured 160 teams from 134 schools in 32 states plus the District of Columbia and Canada. NAQT would like to thank all of the volunteer staffers who helped make the tournament a success.

Final Playoff Rankings

Rank Team City
1. Maggie L. Walker Governor’s School for
Government and International Studies A
Richmond, VA
2. State College Area High School A State College, PA
3. Thomas Jefferson High School for Science and Technology A Alexandria, VA
4. Paul M. Dorman High School A Roebuck, SC
5t. Walt Whitman High School Bethesda, MD
5t. Charter School of Wilmington A Wilmington, DE
5t. Richard Montgomery High School A Rockville, MD
8t. Troy High School Troy, MI
8t. Paul M. Dorman High School B Roebuck, SC
8t. Catholic Central High School A Novi, MI
8t. Santa Monica High School Santa Monica, CA
8t. Gonzaga College High School Washington, DC
13t. Moravian Academy Bethlehem, PA
13t. Walnut Hills High School Cincinnati, OH
13t. Thomas Jefferson High School for Science and Technology B Alexandria, VA
13t. North Kansas City High School North Kansas City, MO
13t. East Lansing High School A East Lansing, MI
13t. Martin Luther King, Jr. Magnet High School Nashville, TN
13t. Eden Prairie High School A Eden Prairie, MD
13t. New Trier High School Winnetka, IL
21t. Eden Prairie High School B Eden Prairie, MD
21t. The Pingry School Martinsville, NJ
21t. James Island Charter High School Charleston, SC
21t. Chattahoochee High School Alpharetta, GA
21t. Georgetown Day School Washington, DC
21t. Shady Side Academy Pittsburgh, PA
21t. Cave Spring High School Roanoke, VA
21t. State College Area High School B State College, PA
21t. Brindlee Mountain High School B Guntersville, AL
21t. Aiken High School Aiken, SC
21t. Minnetonka High School A Minnetonka, MN
21t. Stuyvesant High School A New York, NY
33t. Wayzata High School A Plymouth, MN
33t. Lisgar Collegiate Institute Ottawa, Ontario, Canada
33t. Livingston High School Livingston, NJ
33t. Richard Montgomery High School B Rockville, MD
33t. Hunter College High School New York, NY
33t. Maggie L. Walker Governor’s School for
Government and International Studies B
Richmond, VA
33t. St. Ignatius College Prep Chicago, IL
33t. Bergen County Academies A Hackensack, NJ
33t. Rancho Bernardo High School San Diego, CA
33t. Madisonville North Hopkins High School Madisonville, KY
33t. Arcadia High School A Arcadia, CA
33t. Paul Laurence Dunbar High School A Lexington, KY
33t. Wheaton North High School Wheaton, IL
33t. Maine South High School Park Ridge, IL
33t. Brookwood High School A Snellville, GA
33t. Raleigh Charter High School Raleigh, NC
49t. Arcadia High School B Arcadia, CA
49t. Danville High School Danville, KY
49t. Wayzata High School B Plymouth, MN
49t. East Lansing High School B East Lansing, MI
49t. DeLaSalle High School Minneapolis, MN
49t. Ransom Everglades School Coconut Grove, FL
49t. The Columbus Academy Gahanna, OH
49t. Bloomington High School Bloomington, IL
49t. Norcross High School Norcross, GA
49t. George Mason High School Falls Church, VA
49t. Pensacola High School Pensacola, FL
49t. Parkview High School Lilburn, GA
49t. Garfield Heights High School Garfield Heights, OH

Small School Playoff Teams

Rank Team City
1. Danville High School Danville, KY
2. Brindlee Mountain High School B Guntersville, AL
3. George Mason High School Falls Church, VA
4. Brindlee Mountain High School A Guntersville, AL
5. White Cloud High School White Cloud, MI
6. Brookville Area Senior High School Brookville, PA
7. Paintsville High School Paintsville, KY