2020 Small School National Championship Tournament

Date: Friday, April 24, 2020 – Sunday, April 26, 2020
Location: Hyatt Regency O'Hare (Rosemont, IL)

Traditional Public Schools Division (SSNCT-20)

83 teams have registered for this division:

  • Athens (Athens, WI; VSS)
  • Benjamin Logan (Bellefontaine, OH)
  • Berrien Springs (Berrien Springs, MI)
  • Cabot (Cabot, VT; VSS)
  • Camp Hill (Camp Hill, PA)
  • Cape Elizabeth (Cape Elizabeth, ME)
  • Clermont Northeastern (Batavia, OH; VSS)
  • Clever (Clever, MO; VSS)
  • Clinton-Massie (Clarksville, OH)
  • Cloverleaf (Lodi, OH)
  • Coalgate A (Coalgate, OK; VSS)
  • Coalgate B (Coalgate, OK; VSS)
  • Commerce (Commerce, GA)
  • Cooperstown (Cooperstown, NY; VSS)
  • Crocker (Crocker, MO; VSS)
  • Dickson (Ardmore, OK; VSS)
  • Durand (Durand, IL; VSS)
  • Elkton (Elkton, OR; VSS)
  • Evansville (Evansville, WI)
  • Evergreen (Metamora, OH; VSS)
  • Fair Grove (Fair Grove, MO; VSS)
  • Fulton (Middleton, MI; VSS)
  • Gainesville (Gainesville, MO; VSS)
  • Gatlinburg-Pittman (Gatlinburg, TN)
  • Geneva A (Geneva, NY)
  • Geneva B (Geneva, NY)
  • Geneva County (Hartford, AL; VSS)
  • Glasgow A (Glasgow, KY)
  • Glasgow B (Glasgow, KY)
  • Hallsville (Hallsville, MO; VSS)
  • Houghton (Houghton, MI)
  • Huntingdon (Huntingdon, PA)
  • Illini West (Carthage, IL; VSS)
  • Illinois Valley Central (Chillicothe, IL)
  • Indian Lake (Lewistown, OH; VSS)
  • Itawamba Agricultural A (Fulton, MS)
  • Itawamba Agricultural B (Fulton, MS)
  • Kent City (Kent City, MI; VSS)
  • Lakeland (Scott Township, PA)
  • Lakewood (Hebron, OH)
  • Lawton-Bronson (Lawton, IA; VSS; In Process)
  • Logan-Magnolia (Logan, IA; VSS)
  • Macomb (Macomb, IL)
  • Middlesboro (Middlesboro, KY; VSS)
  • Moravia (Moravia, NY; VSS)
  • Morris (Morris, OK; VSS)
  • New Berlin (New Berlin, IL; VSS)
  • North White (Monon, IN; VSS)
  • Orchard Farm (St. Charles, MO)
  • Ottawa Hills A (Toledo, OH; VSS)
  • Ottawa Hills B (Toledo, OH; VSS)
  • Palmyra (Palmyra, MO; VSS)
  • Pettisville (Pettisville, OH; VSS)
  • Pewamo-Westphalia (Westphalia, MI; VSS)
  • Pine City (Pine City, MN)
  • Pleasant Hill (Pleasant Hill, MO)
  • Plymouth A (Plymouth, NH)
  • Plymouth B (Plymouth, NH)
  • Riverdale (Mt. Blanchard, OH; VSS)
  • Rochester (Rochester, IN)
  • Russell A (Russell, KY)
  • Russell B (Russell, KY)
  • Salem (Salem, OH)
  • Sharpsville (Sharpsville, PA; VSS)
  • South Side (Hookstown, PA)
  • Southern Boone (Ashland, MO)
  • Southside A (Greenville, SC)
  • Southside B (Greenville, SC)
  • Southwestern A (Piasa, IL)
  • Southwestern B (Piasa, IL)
  • Swanton (Swanton, OH; VSS)
  • Thayer (Thayer, MO; VSS)
  • Urbana (Urbana, OH)
  • Vinita (Vinita, OK)
  • Weld Central (Keenesburg, CO)
  • West Point (Cullman, AL)
  • Westmont (Westmont, IL)
  • White Cloud (White Cloud, MI; VSS)
  • White Pigeon (White Pigeon, MI; VSS)
  • Whitmore Lake (Whitmore Lake, MI; VSS)
  • Williamsville (Williamsville, IL)
  • Woodland (Beacon Falls, CT)
  • York Institute (Jamestown, TN)

The teams marked by “VSS” are eligible for the Very Small School title.

The field is capped at 88 teams.

Register

Register a Standby Team

Open Division (SSNCT-20)

66 teams have registered for this division:

  • BASIS Chandler A (Chandler, AZ)
  • BASIS Chandler B (Chandler, AZ)
  • BASIS McLean (McLean, VA)
  • Berchmans (Grand Coteau, LA)
  • Bishop Canevin (Pittsburgh, PA)
  • Bishop Ludden (Syracuse, NY)
  • Caprock (Grand Junction, CO)
  • CEC-Aurora (Aurora, CO)
  • Christ Episcopal (Covington, LA)
  • Christ School (Arden, NC)
  • Columbia Independent (Columbia, MO)
  • Currey Ingram (Brentwood, TN)
  • Doral Red Rock (Las Vegas, NV)
  • Early College at Guilford A (Greensboro, NC)
  • Early College at Guilford B (Greensboro, NC)
  • Elgin Academy (Elgin, IL)
  • Fisher Catholic (Lancaster, OH; In Process)
  • Fremont Christian (Fremont, CA)
  • Friends Select (Philadelphia, PA)
  • Galloway (Atlanta, GA)
  • Germantown Friends (Philadelphia, PA)
  • Grand River (Austinburg, OH)
  • Greenhill A (Addison, TX)
  • Greenhill B (Addison, TX)
  • Gunston (Centreville, MD)
  • Holy Family (Victoria, MN)
  • Indiana Academy (Muncie, IN)
  • Keith Country Day (Rockford, IL)
  • Korea International (Sungnam-si, Gyeonggi-do, South Korea)
  • Lehigh Valley (Bethlehem, PA)
  • Maumee Valley (Toledo, OH)
  • Merrol Hyde (Hendersonville, TN)
  • Miami Valley A (Dayton, OH)
  • Miami Valley B (Dayton, OH)
  • Middlesex County Academy (Edison, NJ)
  • Moravian Academy A (Bethlehem, PA)
  • Moravian Academy B (Bethlehem, PA)
  • Morristown-Beard (Morristown, NJ)
  • Mounds Park (St. Paul, MN)
  • Notre Dame (Elmira, NY)
  • Notre Dame (Crowley, LA)
  • Oak Mountain (Carrollton, GA)
  • Paideia (Atlanta, GA)
  • Parnassus Prep (Maple Grove, MN)
  • Providence Christian (Dothan, AL)
  • Riverfield Country Day (Tulsa, OK)
  • Roeper A (Birmingham, MI)
  • Roeper B (Birmingham, MI)
  • Roxbury Prep (Boston, MA)
  • Sacramento Country Day (Sacramento, CA)
  • Spectrum A (Elk River, MN)
  • Spectrum B (Elk River, MN)
  • St. Edward (Elgin, IL)
  • St. John Paul II (Tallahassee, FL)
  • St. John XXIII (Katy, TX)
  • St. Mark's School of Texas (Dallas, TX)
  • St. Paul Academy (St. Paul, MN)
  • St. Thomas' Episcopal (Houston, TX)
  • TAG Magnet A (Dallas, TX)
  • TAG Magnet B (Dallas, TX)
  • Toledo Christian (Toledo, OH)
  • Treasure Valley (Boise, ID)
  • Western Reserve Academy A (Hudson, OH)
  • Western Reserve Academy B (Hudson, OH)
  • Winchester Thurston (Pittsburgh, PA)
  • Young Women's Leadership (El Paso, TX)

The field is capped at 72 teams.

Register

Register a Standby Team

For more information, you may wish to contact ssnct@naqt.com.

2020 Small School National Championship Tournament

Register Current Field Fee Information More Information Contact Us

Find Tournaments Near You

NAQT maintains an annual schedule of tournaments at various levels.

View Schedule