Auburn Invitational Tournament

Date: Saturday, February 17, 2018
Host: Auburn University (Auburn, AL)
Scoring Rules: NAQT

Players are ranked by their PP20TUH (points per 20 tossups heard) in the preliminary rounds of the tournament. Ties are broken by their power percentage (P%).

Varsity Division (IS-168) Jump to the Junior Varsity Division

Highlighted players played under aliases and may be ineligible for consideration for awards and records.
# Player Team GP TUH P TU I P% PP20TUH
1 Jacob MesinaLAMP A 6 120 8 39 5 17.0% 80.83
2 Robert WingfieldSylacauga A 6 120 5 32 0 13.5% 65.83
3 VincentHoover A 5 100 9 18 4 33.3% 59.00
4 TakeoutHoover A 5 100 12 11 4 52.2% 54.00
5 Brennan BoekerHewitt-Trussville A 5 100 6 18 3 25.0% 51.00
6 Anirudh HarishankarLAMP A 6 120 5 23 1 17.9% 50.00
7 MojoHoover A 5 100 12 8 5 60.0% 47.00
8 Joss KimAuburn High A 6 120 5 20 1 20.0% 45.00
9 Andrew WangAuburn High A 6 110 4 16 1 20.0% 39.09
10 HenryHoover B 6 120 1 22 2 4.3% 37.50
11 Nicholas HodgesAuburn High B 5 100 2 15 0 11.8% 36.00
11 R. J. BynumGood Hope A 5 100 1 17 1 5.6% 36.00
13 Tyler MorrisShelby County A 6 120 2 16 1 11.1% 30.83
14 Peyton DodsonBainbridge A 6 120 1 14 1 6.7% 25.00
15 Zack EliffSylacauga A 6 120 1 13 0 7.1% 24.17
16 Stone CrowsonSouthern Prep 5 100 0 12 0 0.0% 24.00
17 Dalton FindleyHewitt-Trussville A 5 100 2 8 0 20.0% 22.00
18 Sam PettyAuburn High B 5 100 1 10 2 9.1% 21.00
18 Jake MorrisHewitt-Trussville A 5 100 0 11 1 0.0% 21.00
20 James McWhorterGood Hope A 5 100 2 9 4 18.2% 20.00
20 Jordan DavisBainbridge A 6 120 0 14 4 0.0% 20.00
22 Patrik PatelBainbridge B 5 100 3 5 1 37.5% 18.00
23 Anu PatelAuburn High B 3 60 1 4 1 20.0% 16.67
23 Peyton HallGood Hope B 6 120 0 10 0 0.0% 16.67
25 Madalyn WilliamsGood Hope A 5 100 0 8 0 0.0% 16.00
26 Cole JeffriesShelby County A 6 120 1 9 2 10.0% 15.83
27 Hannah AllenGood Hope B 6 120 1 8 2 11.1% 14.17
28 Manal PatelBainbridge B 5 100 2 8 8 20.0% 14.00
29 Abby WaldenAuburn High A 6 120 1 8 3 11.1% 13.33
30 MaraHoover B 6 110 3 4 3 42.9% 12.73
31 Carrie DossGood Hope B 6 120 1 6 0 14.3% 12.50
32 Evanthi HettiaratchiLAMP A 6 120 1 6 1 14.3% 11.67
32 SantaHoover B 5 60 0 6 5 0.0% 11.67
32 Michael ZhouAuburn High A 6 60 0 5 3 0.0% 11.67
35 Will StevensAuburn High A 6 70 1 2 0 33.3% 10.00
35 Billy FryerShelby County A 6 120 2 6 6 25.0% 10.00
35 Jiho LeeAuburn High B 5 100 0 7 4 0.0% 10.00
38 Hunter PelhamBainbridge A 6 120 1 4 1 20.0% 8.33
38 Nicole WilsonSylacauga A 6 120 0 5 0 0.0% 8.33
40 Alex HyattShelby County A 6 120 2 2 1 50.0% 7.50
41 NixHoover A 5 100 2 1 1 66.7% 7.00
42 Micah BeardGood Hope B 4 60 0 2 0 0.0% 6.67
43 Wei Ning GuoHewitt-Trussville A 5 100 0 3 0 0.0% 6.00
43 Jade MayardSouthern Prep 5 100 0 3 0 0.0% 6.00
45 NitroHoover B 5 60 1 1 2 50.0% 5.00
45 Jami de JesusLAMP A 2 40 0 1 0 0.0% 5.00
47 Luke WilcoxGood Hope B 4 60 0 1 0 0.0% 3.33
48 Alyson WilliamsGood Hope A 4 80 0 1 0 0.0% 2.50
48 Frannie SeabrookLAMP A 4 80 0 1 0 0.0% 2.50
50 Brandon ThortonSouthern Prep 5 100 0 0 0 0.0% 0.00
50 Heaih NorrellSouthern Prep 5 100 0 0 0 0.0% 0.00
50 KlausHoover B 5 50 0 0 0 0.0% 0.00
50 Eric WangAuburn High B 2 40 0 0 0 0.0% 0.00
50 Daniel PriceGood Hope A 1 20 0 0 0 0.0% 0.00
55 Addison ReesHoover B 6 80 0 0 1 0.0% -1.25

Junior Varsity Division (IS-168) Jump to the Varsity Division

# Player Team GP TUH P TU I P% PP20TUH
1 J. P. CampbellHewitt-Trussville B 10 200 10 60 10 14.3% 70.00
2 Jenny BaekLAMP B 10 200 10 47 4 17.5% 60.00
3 Rachel ReeseHoover C 10 190 2 45 6 4.3% 47.37
4 Eric MesinaLAMP B 9 180 6 32 6 15.8% 42.22
5 Patrick CousinsAaron Cohn Middle 10 200 5 39 10 11.4% 41.50
6 Jason KelleyShelby County B 10 200 7 28 1 20.0% 38.00
7 Wyatt ReesHoover C 10 180 6 25 2 19.4% 36.67
8 Wesley CrenshawHoover C 7 70 3 7 0 30.0% 32.86
9 Luke ClarkHoover C 8 90 2 10 3 16.7% 25.56
10 Abraham ZayzafoonHoover C 8 90 0 9 2 0.0% 17.78
11 Logan OgletreeSylacauga B 10 200 2 15 1 11.8% 17.50
12 Cameron CousinsAaron Cohn Middle 10 200 1 16 2 5.9% 16.50
13 Elijah HockmanShelby County B 10 200 1 13 3 7.1% 13.00
14 Emily PorchSylacauga B 10 200 1 9 1 10.0% 10.00
15 Jacob CophamHewitt-Trussville B 10 200 1 9 2 10.0% 9.50
16 Gracie MooreHoover C 9 120 2 4 3 33.3% 9.17
17 Sunmee ChoiLAMP B 10 200 1 6 0 14.3% 7.50
18 Janie PoeSylacauga B 10 200 0 7 0 0.0% 7.00
19 Brody LittlefieldHewitt-Trussville B 6 80 1 1 0 50.0% 6.25
20 Abigail MitchellHewitt-Trussville B 10 200 2 4 2 33.3% 6.00
21 Vishnu GundaLAMP B 9 140 2 1 1 66.7% 5.00
22 Rebecca KentHewitt-Trussville B 8 120 0 3 1 0.0% 4.17
23 Emily DickersonShelby County B 10 200 2 1 1 66.7% 3.50
24 Ashlyn WykoffSylacauga B 10 200 0 3 0 0.0% 3.00
25 Elizabeth AlbrechtLAMP B 6 80 0 1 0 0.0% 2.50
26 Victoria SnyderShelby County B 9 180 0 1 1 0.0% 0.56
27 Ramisa AhmedHoover C 6 60 0 0 0 0.0% 0.00

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read