2018 ASCA High School District @ Hanceville

Date: Friday, February 9, 2018
Location: Wallace State Community College (Hanceville, AL)
Sponsor: Alabama Scholastic Competition Association (Horton, AL)
Scoring Rules: Straight Tossup/Bounceback Bonus

Players are ranked by their PP20TUH (points per 20 tossups heard) in the preliminary rounds of the tournament. Ties are broken by their power percentage (P%).

Division I Pool A (IS-173A (4-10)) Jump to Division I Pool B Jump to Division II Pool A Jump to Division II Pool B

# Player Year Team GP TUH TU PP20TUH
1 Will Parker12thWest Point 4.0 80 23 57.50
2 Tom Parker12thWest Point 4.0 80 17 42.50
3 Cole Hogan12thArdmore 4.0 80 15 37.50
3 Elliot Deep11thSt. Bernard Prep 4.0 80 15 37.50
5 Billy Ellis12thWest Point 4.0 80 13 32.50
5 Emma Banks12thEast Limestone 4.0 80 13 32.50
7 Bernard Allotey11thEast Limestone 1.0 20 3 30.00
8 Alex McMahon11thArdmore 3.0 60 8 26.67
9 Alex D'Aunoy11thEast Limestone 4.0 80 10 25.00
10 James Meason12thBoaz 4.0 80 9 22.50
11 Bre Meyer12thEast Limestone 3.5 70 7 20.00
12 Jonathan Birmingham11thArdmore 3.0 60 5 16.67
13 Joey McCarthy11thSt. Bernard Prep 4.0 80 6 15.00
13 Richard Dee Gann10thSt. Bernard Prep 2.0 40 3 15.00
15 Nancy Cervantes11thBoaz 1.5 30 2 13.33
16 Kohan Lovett12thWest Point 4.0 80 5 12.50
17 Eva Barck12thSt. Bernard Prep 2.0 40 2 10.00
17 Kathleen George9thSt. Bernard Prep 2.0 40 2 10.00
19 Issac Head12thBoaz 3.5 70 3 8.57
19 Noah Calvert12thBoaz 3.5 70 3 8.57
21 Jimmy Schomburg10thSt. Bernard Prep 2.0 40 1 5.00
22 William Ricks9thArdmore 3.0 60 1 3.33
23 Hunter Porch12thBoaz 3.5 70 1 2.86
24 Amber Walker12thArdmore 3.0 60 0 0.00
24 Andrew Farmer11thEast Limestone 2.0 40 0 0.00
24 Nathan Williams10thEast Limestone 1.5 30 0 0.00

Division I Pool B (IS-173A (4-10)) Jump to Division I Pool A Jump to Division II Pool A Jump to Division II Pool B

# Player Year Team GP TUH TU PP20TUH
1 Clay Williams9thAustin 2.5 50 13 52.00
1 Ethan Ward10thAustin 2.5 50 13 52.00
3 Garrett Talbot?Arab 4.0 80 17 42.50
4 Andrew Sandlin12thAthens 4.0 80 16 40.00
5 Brody Marshall12thAthens 4.0 80 13 32.50
5 Brian Malone?Arab 4.0 80 13 32.50
7 Jenni Cate Rhodes10thHartselle 4.0 80 12 30.00
7 Cole Dobbins12thHartselle 4.0 80 12 30.00
9 Marlee McAbee11thAustin 2.5 50 7 28.00
10 Bradie Self10thAustin 3.0 60 6 20.00
10 Tori Argenti12thHartselle 2.0 40 4 20.00
12 Meredith Forrester?Arab 4.0 80 7 17.50
13 Amber Yarbrough9thAustin 2.5 50 4 16.00
14 Jon Brady Bowman?Arab 2.0 40 3 15.00
14 Trey Gulley11thAthens 2.0 40 3 15.00
16 Alaina Loggins9thAustin 3.0 60 4 13.33
17 Daphne Embry12thAthens 4.0 80 5 12.50
17 Caleb Miller12thFairview 4.0 80 5 12.50
19 Heath Hudson?Arab 2.0 40 2 10.00
19 Azael Meza12thAthens 1.0 20 1 10.00
21 Ty Bragwell9thHartselle 4.0 80 3 7.50
22 Bailey Shield11thFairview 4.0 80 0 0.00
22 Callie Humphries10thFairview 2.0 40 0 0.00
22 Macie Burgin10thFairview 2.0 40 0 0.00
22 Emily Gaines12thAthens 1.0 20 0 0.00
22 Caroline Williams12thHartselle 1.0 20 0 0.00
22 Caleb Sanders10thHartselle 1.0 20 0 0.00

Division II Pool A (IS-173A (4-10)) Jump to Division I Pool A Jump to Division I Pool B Jump to Division II Pool B

# Player Year Team GP TUH TU PP20TUH
1 Willie Balderrama12thTanner 5.0 100 28 56.00
2 James McWhorter11thGood Hope 5.0 100 24 48.00
3 Peyton Hall?Good Hope 0.5 10 2 40.00
4 Seth Self?Holly Pond 5.0 100 18 36.00
5 Madalyn Williams11thGood Hope 5.0 100 17 34.00
5 Jack Cornelius9thWest Limestone 5.0 100 17 34.00
7 R. J. Bynum12thGood Hope 5.0 100 16 32.00
8 Peyton Dunn12thCold Springs 5.0 100 14 28.00
9 Cameron Gooch12thWest Limestone 5.0 100 12 24.00
10 Hayden Bennett11thWest Limestone 4.5 90 9 20.00
10 Noah James12thWest Limestone 2.0 40 4 20.00
12 Kaitlyn Griffin?Holly Pond 5.0 100 9 18.00
12 Zack Reynolds?Holly Pond 5.0 100 9 18.00
14 Jeremiah Wilson12thCold Springs 5.0 100 7 14.00
14 Grace Chambers12thCold Springs 5.0 100 7 14.00
16 Aimee Martin11thSusan Moore 4.5 90 6 13.33
16 Hunter Heath9thTanner 1.5 30 2 13.33
18 Maraiah Matson11thTanner 5.0 100 6 12.00
19 Sarah Turquit12thSusan Moore 4.0 80 3 7.50
20 Austin Abernathy12thWest Limestone 1.5 30 1 6.67
21 Molly Garnett11thSusan Moore 3.5 70 2 5.71
22 Alyson Williams9thGood Hope 4.0 80 2 5.00
23 Casey Miller-Suchy12thSusan Moore 3.0 60 1 3.33
24 Tommy McBrayer12thSusan Moore 3.5 70 1 2.86
25 Baruk Rios12thTanner 5.0 100 1 2.00
25 Tyler Mauldin12thCold Springs 5.0 100 1 2.00
27 Kristen Beasley11thWest Limestone 2.0 40 0 0.00
27 Asia Byrd10thTanner 1.5 30 0 0.00
27 Brooklyn Coleman10thTanner 1.5 30 0 0.00
27 Ben Bailey12thSusan Moore 1.5 30 0 0.00
27 Carrie Doss12thGood Hope 0.5 10 0 0.00

Division II Pool B (IS-173A (4-10)) Jump to Division I Pool A Jump to Division I Pool B Jump to Division II Pool A

# Player Year Team GP TUH TU PP20TUH
1 Luke Campbell11thElkmont 4.0 80 33 82.50
2 Pierce Massey12thPriceville 4.0 80 29 72.50
3 Taylor Northcutt11thDanville 4.0 80 23 57.50
4 Perry?Hanceville 1.0 20 3 30.00
5 Riley Cook11thElkmont 4.0 80 9 22.50
6 Megan Corbett12thHanceville 4.0 80 8 20.00
6 Brandon Mason12thPriceville 3.5 70 7 20.00
6 Marie Winchester12thPriceville 2.5 50 5 20.00
6 Hank Radcliff?Hanceville 2.0 40 4 20.00
10 Baylee Jennings12thVinemont 4.0 80 6 15.00
11 Matthew Lind12thHanceville 3.0 60 4 13.33
11 Quin Norris12thPriceville 3.0 60 4 13.33
13 Lauren Simpson12thElkmont 4.0 80 5 12.50
14 Skye Graham12thVinemont 4.0 80 4 10.00
14 Josh Burley11thDanville 2.0 40 2 10.00
14 Christy Perales11thVinemont 2.0 40 2 10.00
17 Alexis Williams10thDanville 3.0 60 2 6.67
17 John Grant Gilbreath11thVinemont 3.0 60 2 6.67
17 Ty Holmes12thPriceville 1.5 30 1 6.67
20 Trey Hoffman11thDanville 2.0 40 1 5.00
21 Camille Turner11thElkmont 2.5 50 1 4.00
22 Ethan McAlpine11thVinemont 3.0 60 1 3.33
22 Jordan Wallace11thDanville 3.0 60 1 3.33
24 Keith Black12thHanceville 4.0 80 1 2.50
25 Eli Vest11thDanville 2.0 40 0 0.00
25 Eli Mann12thPriceville 1.5 30 0 0.00
25 Alex Campbell11thHanceville 1.0 20 0 0.00
25 Brantley Hammock10thElkmont 1.0 20 0 0.00
25 Meadow Guth10thElkmont 0.5 10 0 0.00

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read