Rochester Region MasterMinds

Date: Monday, October 21, 2019 – Thursday, May 7, 2020
Host: CYPRAS, Inc. (Rochester, NY)
Scoring Rules: NAQT

Varsity Division (IS-187A and IS-191A) Jump to the Junior Varsity Division

#L1L2L3L4L5L6L7L8L9L10TeamW–L%Points
1A 1B Pittsford Sutherland10–0100.0%3170
2A 1C Canandaigua10–0100.0%2500
3A 1D Brockport10–0100.0%2430
4A 1E Rush-Henrietta11–191.7%2885
5A 1F Greece Athena11–191.7%2390
6AG 1HI Marcus Whitman9–190.0%1530
7AG 1JK Midlakes7–187.5%1290
8AG 1JK Penn Yan7–187.5%1045
9A 1L Fairport10–283.3%4240
10A 2F Our Lady of Mercy10–283.3%2415
11AG 1MN World of Inquiry8–280.0%1705
12AG 2CO Williamson8–280.0%1585
13AG 2DP Kendall Central8–280.0%1420
14AG 2HI Lyons8–280.0%1260
15A 2E Hilton Central9–375.0%2145
16G 1QR Honeoye6–275.0%1250
17G 2QR Belfast5–271.4%935
18G 3Q Fillmore7–370.0%1445
19 2M Greece Arcadia7–370.0%1250
20S 2LT Aquinas Institute8–466.7%2455
21 2B Brighton6–460.0%2650
22G 3H Mynderse6–460.0%1105
23 3 Penfield7–558.3%2300
24G 4Q Livonia5–455.6%1290
25 3 Pittsford Mendon5–550.0%2305
26G 3U Greece Olympia6–650.0%1815
27 3 McQuaid Jesuit6–650.0%1745
28G 3P Albion Charles D'Amico5–550.0%1285
29G 4P Pembroke5–550.0%1095
30G 5 Keshequa4–450.0%830
31 4 Gates Chili5–741.7%1650
32 4 Webster Schroeder5–741.7%1550
33 3 Churchville-Chili4–640.0%995
34S 4V University Prep4–640.0%860
35 4 Waterloo4–640.0%780
36 3J Red Jacket3–537.5%690
37 3J Dundee3–537.5%685
38 3 Wayne3–633.3%1060
39 4W Wheatland-Chili4–833.3%1220
40 5W East Rochester4–833.3%925
41 4 Victor2–625.0%1015
42 5 School of the Arts3–925.0%1305
43 5 Elba2–722.2%640
44 6 Holley2–722.2%625
45 5 Clyde-Savannah2–722.2%575
46 4O Palmyra-Macedon2–722.2%535
47 7 Oakfield-Alabama2–820.0%735
48 6 Spencerport2–1016.7%985
49 5 Eastridge1–712.5%670
50 6 Bloomfield1–712.5%355
51 6 Greece Odyssey1–118.3%1005
52 5 Webster Thomas0–120.0%550
53 5 Newark0–80.0%360
54 5 Irondequoit0–80.0%345
55 5 North Rose-Wolcott0–80.0%275
56 7 Mount Morris0–60.0%185
57 6 Sodus0–90.0%220

The highlighted teams marked with ‘A’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament.

The highlighted teams marked with ‘B’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L8 ranking.

The highlighted teams marked with ‘C’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L6 ranking.

The highlighted teams marked with ‘D’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L3 ranking.

The highlighted teams marked with ‘E’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L2 ranking.

The highlighted teams marked with ‘F’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L4 ranking.

The highlighted teams marked with ‘G’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division).

The highlighted teams marked with ‘H’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L7 ranking.

The highlighted teams marked with ‘I’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L7 ranking.

The highlighted teams marked with ‘J’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L5 ranking.

The highlighted teams marked with ‘K’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L5 ranking.

The highlighted teams marked with ‘L’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L10 ranking.

The highlighted teams marked with ‘M’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L1 ranking.

The highlighted team marked with ‘N’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L1 ranking.

The highlighted teams marked with ‘O’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L6 ranking.

The highlighted teams marked with ‘P’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L3 ranking.

The highlighted teams marked with ‘Q’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L9 ranking.

The highlighted teams marked with ‘R’ qualified for the 2020 High School National Championship Tournament via the L9 ranking.

The highlighted teams marked with ‘S’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Open Division).

The highlighted team marked with ‘T’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Open Division) via the L10 ranking.

The highlighted team marked with ‘U’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L2 ranking.

The highlighted team marked with ‘V’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Open Division) via the L1 ranking.

The highlighted teams marked with ‘W’ qualified for the 2020 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L4 ranking.

Junior Varsity Division (IS-187A and IS-191A) Jump to the Varsity Division

#L1L2L3L4L5L6L7L8L9L10TeamW–L%Points
1 1 Marcus Whitman9–0100.0%1135
2 1 McQuaid Jesuit11–191.7%1935
3 1 Brockport9–190.0%1390
4 1 Penn Yan7–187.5%945
5 1 Fairport10–283.3%2315
6 1 Rush-Henrietta10–283.3%1635
7 1 Williamson8–280.0%940
8 2 Gates Chili9–375.0%1555
9 2 Newark6–275.0%915
10 2 Albion Charles D'Amico7–370.0%1060
11 2 Greece Athena8–466.7%1395
12 1 Greece Arcadia6–366.7%980
13 3 School of the Arts8–466.7%1250
14 1 Victor5–362.5%1075
15 2 Canandaigua5–362.5%1045
16 1 Belfast5–362.5%705
17 3 Holley6–460.0%1285
18 3 Our Lady of Mercy7–558.3%1245
19 2 Pittsford Mendon5–550.0%1490
20 3 Pittsford Sutherland5–550.0%1330
21 2 Webster Schroeder6–650.0%1475
22 3 Webster Thomas6–650.0%1360
23 2 Livonia5–550.0%925
24 3 Keshequa4–450.0%700
25 2 Lima Christian4–544.4%970
26 2 Lyons4–544.4%630
27 4 East Rochester5–741.7%925
28 4 Honeoye3–537.5%555
29 3 Palmyra-Macedon3–730.0%955
30 4 Kendall Central3–730.0%560
31 4 Wayne2–625.0%660
32 3 Eastridge2–625.0%620
33 5 Wheatland-Chili3–925.0%640
34 3 Dundee2–625.0%340
35 4 Aquinas Institute2–1016.7%1190
36 6 Greece Odyssey2–1016.7%910
37 4 Hilton Central2–1016.7%675
38 4 Red Jacket1–712.5%195
39 5 Greece Olympia1–118.3%300
40 5 Pembroke0–100.0%370
41 3 Sodus0–90.0%260
University Prep1–0100.0%125
World of Inquiry2–166.7%385
Clyde-Savannah2–166.7%260
Churchville-Chili1–150.0%285
Irondequoit0–20.0%80

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read