Rochester Region MasterMinds

Date: Monday, November 9, 2020 – Wednesday, May 26, 2021
Sponsor: CYPRAS, Inc. (Rochester, NY)
Scoring Rules: NAQT

Varsity Division (IS-196A, IS-200A, and IS-202A) Jump to the Junior Varsity Division

# L1 L2 L3 L4 L5 L6 L7 L8 L9 TeamW–L%Points
1A 2B Pittsford Mendon14–477.8%5435
2A 3 Brighton12–763.2%4975
3A 1B Pittsford Sutherland15–383.3%5660
4A 1C Webster Schroeder14–382.4%3885
5A 1D Our Lady of Mercy14–477.8%4740
5A 2C Fairport13–476.5%5435
7AE 1FG Medina15–288.2%4390
7AE 2FG Holley10–855.6%2305
9A 1H McQuaid Jesuit13–381.2%3980
9AE 3J Williamson11–664.7%3130
9A 4 Greece Olympia9–756.2%2820
9A 3 Webster Thomas7–943.8%2260
13AE 1KL Marcus Whitman11–473.3%2455
13A 2M Canandaigua11–568.8%2805
13AE 1JM Midlakes10–566.7%2480
13AE 2NP Fillmore8–753.3%2055
17E 1NP Belfast13–286.7%3170
17E 2HQ Wheatland-Chili10–566.7%2460
17 2K Wayne9–564.3%2085
17 3 World of Inquiry8–753.3%2575
17 3 Hilton Central7–750.0%2630
17E 3L Clyde-Savannah7–750.0%2140
17E 2FG Pembroke7–846.7%1495
17E 2RS Penn Yan6–746.2%1530
25E 1RS Newark10–376.9%1930
25 2D Greece Arcadia9–564.3%2810
27E 3R Dundee5–645.5%1085
28 4 Brockport5–741.7%2265
29E 3P Honeoye5–741.7%1270
30 4J Palmyra-Macedon5–741.7%1150
31T 4U Aquinas Institute4–833.3%1240
32 4 Kendall Central4–833.3%1190
33 5 Penfield3–925.0%1520
34 4 Churchville-Chili3–925.0%1340
34 4 Eastridge3–925.0%1340
36 4 Waterloo3–925.0%1180
37 6Q East Rochester3–925.0%1155
38 5 Red Jacket3–925.0%800
39 6 Victor2–1016.7%1485
40 6 Sodus2–1016.7%820
41 5 Albion Charles D'Amico2–1016.7%605
42T 5V University Prep1–910.0%685
43 5 Lyons1–118.3%745
44 6 Greece Odyssey1–118.3%385
45 4 Mount Morris0–120.0%725
46 4 Mynderse0–90.0%480
47 5 Rochester Prep0–120.0%585

The highlighted teams marked with ‘A’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament.

The highlighted teams marked with ‘B’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L8 ranking.

The highlighted teams marked with ‘C’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L4 ranking.

The highlighted teams marked with ‘D’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L2 ranking.

The highlighted teams marked with ‘E’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division).

The highlighted teams marked with ‘F’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L3 ranking.

The highlighted teams marked with ‘G’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L3 ranking.

The highlighted teams marked with ‘H’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L1 ranking.

The highlighted teams marked with ‘J’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L6 ranking.

The highlighted teams marked with ‘K’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L7 ranking.

The highlighted teams marked with ‘L’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L7 ranking.

The highlighted teams marked with ‘M’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L6 ranking.

The highlighted teams marked with ‘N’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L9 ranking.

The highlighted teams marked with ‘P’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L9 ranking.

The highlighted teams marked with ‘Q’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L1 ranking.

The highlighted teams marked with ‘R’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division) via the L5 ranking.

The highlighted teams marked with ‘S’ qualified for the 2021 High School National Championship Tournament via the L5 ranking.

The highlighted teams marked with ‘T’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Open Division).

The highlighted team marked with ‘U’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Open Division) via the L4 ranking.

The highlighted team marked with ‘V’ qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Open Division) via the L2 ranking.

Junior Varsity Division (IS-196A, IS-200A, and IS-202A) Jump to the Varsity Division

# L1 L2 L3 L4 L5 L6 L7 L8 L9 TeamW–L%Points
1 1 Wayne9–0100.0%1430
2 1 Our Lady of Mercy11–191.7%2815
3 1 McQuaid Jesuit11–191.7%2625
4 1 Fairport11–191.7%2280
5 1 Palmyra-Macedon10–283.3%1625
6 1 Kendall Central10–283.3%1525
7 1 Victor9–375.0%2155
8 1 Lima Christian9–375.0%1345
9 2 Belfast9–375.0%1335
10 1 Penn Yan8–466.7%1295
11 2 Williamson8–466.7%1280
12 3 Canandaigua7–463.6%1600
13 2 Pittsford Sutherland7–558.3%2370
14 3 Pittsford Mendon7–558.3%2170
15 2 Medina B7–558.3%1235
16 2 Greece Arcadia6–650.0%1835
17 2 Aquinas Institute6–650.0%1700
18 2 Eastridge6–650.0%1475
19 2 East Rochester6–650.0%1290
20 3 Pembroke6–650.0%990
21 2 Romulus5–645.5%825
22 3 Webster Schroeder5–741.7%1485
23 3 Hilton Central5–741.7%1085
24 4 Holley5–741.7%1045
25 3 Dundee2–340.0%305
26 4 Newark3–537.5%695
27 5 Medina A4–833.3%780
28 3 Mount Morris4–833.3%755
29 6 Albion Charles D'Amico4–833.3%695
30 4 Brockport3–925.0%1645
31 5 Penfield2–625.0%1030
32 4 Red Jacket2–918.2%700
33 4 Webster Thomas2–1016.7%935
34 4 Greece Olympia2–1016.7%600
35 5 Sodus2–1016.7%575
36 4 Honeoye2–1016.7%560
37 4 Wheatland-Chili1–118.3%460
38 2 Marcus Whitman0–90.0%445

The highlighted team qualified for the 2021 Small School National Championship Tournament (Open Division) via the L9 ranking.

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read