2024 ASCA High School State Championship

Date: Friday, April 12, 2024
Host: Alabama Scholastic Competition Association (Horton, AL)
Scoring Rules: NAQT w/ Bouncebacks, w/o Interrupts

Division I: IS-228 (packets 4–13)

# TeamW–L%PointsTUHPTUPPBBB%PP20TUH
1AB Alabama Cyber Tech8–0100.0%388016060 40 22.0064.4%485.00
2B Hoover6–275.0%382016058 44 21.6756.6%477.50
3 Baker5–362.5%286016036 49 18.2434.6%357.50
4 Spain Park5–362.5%275016034 46 19.5027.5%343.75
5A Indian Springs3–350.0%199012020 42 18.5521.8%331.67
5 Bob Jones3–350.0%192512021 33 19.8128.4%320.83
7 James Clemens2–340.0%134010016 23 17.4431.7%268.00
8 LAMP2–340.0%11951007 31 15.5329.2%239.00
9 Vestavia Hills2–340.0%11101008 28 15.5622.7%222.00
10 Tuscaloosa Academy1–420.0%8951003 28 15.1615.9%179.00
11 Hewitt-Trussville0–50.0%11551007 28 17.1425.0%231.00
12 Grissom0–50.0%11401008 30 16.0521.6%228.00

The highlighted teams marked with ‘A’ qualified for the 2024 Small School National Championship Tournament (Open Division).

The highlighted teams marked with ‘B’ qualified for the 2024 High School National Championship Tournament.

Division II: IS-228 (packets 4–13)

# TeamW–L%PointsTUHPTUPPBBB%PP20TUH
1CD West Point8–0100.0%345016042 59 19.5034.7%431.25
2D Gadsden City6–275.0%353016030 75 19.5241.2%441.25
3 UMS-Wright5–362.5%226516023 56 15.1920.0%283.12
4 Southside3–537.5%212016010 58 15.7430.5%265.00
5 Saraland4–266.7%183512011 48 15.2538.2%305.83
5 Arab4–266.7%174512017 37 18.1518.7%290.83
7 Arab Junior3–260.0%11451007 37 13.4112.7%229.00
8 Pelham2–340.0%12751007 35 15.9524.2%255.00
9 Alabama Math and Science1–420.0%12101006 33 15.3825.0%242.00
10 Russellville1–420.0%11051007 34 14.639.1%221.00
11 Helena0–50.0%10501006 25 15.8129.3%210.00
12 Tallassee0–50.0%3401000 16 6.258.5%68.00

The highlighted team marked with ‘C’ qualified for the 2024 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division).

The highlighted teams marked with ‘D’ qualified for the 2024 High School National Championship Tournament.

Division III: IS-228 (packets 4–13)

# TeamW–L%PointsTUHPTUPPBBB%PP20TUH
1EF T. R. Miller8–0100.0%273016028 55 17.9526.2%341.25
2EF Ashville6–366.7%219518117 64 14.2514.8%242.54
3E Brooks6–185.7%201014112 55 14.6334.9%285.11
4E Priceville4–450.0%16551609 60 11.5915.2%206.88
5 Cold Springs3–350.0%10451209 33 10.4817.1%174.17
5 Hanceville2–433.3%10101206 33 12.0515.2%168.33
7 West Limestone2–340.0%9601004 34 11.5816.2%192.00
8 Ashford2–340.0%6401002 26 9.2912.0%128.00
9 East Lawrence1–420.0%8251005 32 9.4611.0%165.00
10 Horseshoe Bend1–420.0%8251005 31 10.837.9%165.00
11 Good Hope1–420.0%7901004 29 10.9110.7%158.00
12 Colbert Heights1–420.0%7051003 21 12.5016.9%141.00

The highlighted teams marked with ‘E’ qualified for the 2024 Small School National Championship Tournament (Traditional Public Schools Division).

The highlighted teams marked with ‘F’ qualified for the 2024 High School National Championship Tournament.

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read