Auburn Invitational Tournament

Date: Saturday, February 17, 2018
Host: Auburn University (Auburn, AL)
Scoring Rules: NAQT

Players are ranked by their PP20TUH (points per 20 tossups heard). Ties are broken by their power percentage (P%).

Varsity Division (IS-168) Jump to the Junior Varsity Division

Highlighted players played under aliases and may be ineligible for consideration for awards and records.
# Player Team GP TUH P TU I P% PP20TUH
1 Jacob MesinaLAMP A 9 180 14 55 8 20.3% 80.00
2 Robert WingfieldSylacauga A 10 200 9 49 1 15.5% 62.00
3 TakeoutHoover A 8 160 19 23 7 45.2% 60.00
4 VincentHoover A 8 160 16 20 6 44.4% 51.25
5 MojoHoover A 8 160 20 13 9 60.6% 48.12
6 Brennan BoekerHewitt-Trussville A 8 160 7 30 5 18.9% 47.50
7 Joss KimAuburn High A 10 200 8 32 3 20.0% 42.50
7 R. J. BynumGood Hope A 8 160 1 33 1 2.9% 42.50
9 Anirudh HarishankarLAMP A 9 180 6 28 1 17.6% 40.56
10 HenryHoover B 9 180 2 32 3 5.9% 37.22
11 Andrew WangAuburn High A 10 190 4 23 3 14.8% 28.95
12 Tyler MorrisShelby County A 9 180 3 22 1 12.0% 28.89
13 Stone CrowsonSouthern Prep 8 160 1 22 2 4.3% 28.12
14 Peyton DodsonBainbridge A 9 170 2 21 3 8.7% 26.47
15 Nicholas HodgesAuburn High B 8 160 2 18 0 10.0% 26.25
16 SantaHoover B 8 100 3 10 5 23.1% 24.00
17 James McWhorterGood Hope A 8 160 3 17 5 15.0% 23.75
18 Zack EliffSylacauga A 10 200 2 20 1 9.1% 22.50
19 Billy FryerShelby County A 9 180 3 18 7 14.3% 21.11
20 Jordan DavisBainbridge A 9 170 0 20 7 0.0% 19.41
21 Madalyn WilliamsGood Hope A 8 160 1 14 0 6.7% 19.38
22 Manal PatelBainbridge B 8 150 2 16 9 11.1% 19.33
23 Dalton FindleyHewitt-Trussville A 8 160 2 11 0 15.4% 17.50
24 MaraHoover B 9 150 3 10 3 23.1% 17.33
25 Peyton HallGood Hope B 6 120 0 10 0 0.0% 16.67
26 Sam PettyAuburn High B 8 160 2 12 4 14.3% 16.25
27 Patrik PatelBainbridge B 8 150 3 8 1 27.3% 16.00
28 Jake MorrisHewitt-Trussville A 8 160 0 13 1 0.0% 15.62
29 Anu PatelAuburn High B 6 120 2 7 2 22.2% 15.00
29 Cole JeffriesShelby County A 9 180 1 13 2 7.1% 15.00
31 Hannah AllenGood Hope B 6 120 1 8 2 11.1% 14.17
32 Carrie DossGood Hope B 6 120 1 6 0 14.3% 12.50
33 Abby WaldenAuburn High A 10 200 1 11 3 8.3% 11.00
33 Michael ZhouAuburn High A 10 100 0 7 3 0.0% 11.00
35 NitroHoover B 8 90 1 4 2 20.0% 10.00
36 Alex HyattShelby County A 9 180 3 4 1 42.9% 8.89
37 Jiho LeeAuburn High B 7 140 0 8 4 0.0% 8.57
38 Evanthi HettiaratchiLAMP A 9 180 1 7 2 12.5% 8.33
39 Will StevensAuburn High A 10 110 1 3 1 25.0% 7.27
40 Hunter PelhamBainbridge A 9 170 1 5 1 16.7% 7.06
41 Micah BeardGood Hope B 4 60 0 2 0 0.0% 6.67
42 Nicole WilsonSylacauga A 10 200 0 6 0 0.0% 6.00
43 Jade MayardSouthern Prep 8 160 1 3 0 25.0% 5.62
44 Eric WangAuburn High B 3 60 1 0 0 100.0% 5.00
44 Jami de JesusLAMP A 2 40 0 1 0 0.0% 5.00
46 NixHoover A 8 160 2 1 1 66.7% 4.38
47 Wei Ning GuoHewitt-Trussville A 8 160 0 3 0 0.0% 3.75
48 Luke WilcoxGood Hope B 4 60 0 1 0 0.0% 3.33
49 Alyson WilliamsGood Hope A 7 140 0 2 0 0.0% 2.86
50 KlausHoover B 8 80 0 1 0 0.0% 2.50
51 Frannie SeabrookLAMP A 7 140 0 1 0 0.0% 1.43
52 Heaih NorrellSouthern Prep 8 160 0 1 0 0.0% 1.25
53 Addison ReesHoover B 9 120 0 1 2 0.0% 0.00
53 Brandon ThortonSouthern Prep 8 160 0 0 0 0.0% 0.00
53 Daniel PriceGood Hope A 1 20 0 0 0 0.0% 0.00

Junior Varsity Division (IS-168) Jump to the Varsity Division

# Player Team GP TUH P TU I P% PP20TUH
1 J. P. CampbellHewitt-Trussville B 10 200 10 60 10 14.3% 70.00
2 Jenny BaekLAMP B 10 200 10 47 4 17.5% 60.00
3 Rachel ReeseHoover C 10 190 2 45 6 4.3% 47.37
4 Eric MesinaLAMP B 9 180 6 32 6 15.8% 42.22
5 Patrick CousinsAaron Cohn Middle 10 200 5 39 10 11.4% 41.50
6 Jason KelleyShelby County B 10 200 7 28 1 20.0% 38.00
7 Wyatt ReesHoover C 10 180 6 25 2 19.4% 36.67
8 Wesley CrenshawHoover C 7 70 3 7 0 30.0% 32.86
9 Luke ClarkHoover C 8 90 2 10 3 16.7% 25.56
10 Abraham ZayzafoonHoover C 8 90 0 9 2 0.0% 17.78
11 Logan OgletreeSylacauga B 10 200 2 15 1 11.8% 17.50
12 Cameron CousinsAaron Cohn Middle 10 200 1 16 2 5.9% 16.50
13 Elijah HockmanShelby County B 10 200 1 13 3 7.1% 13.00
14 Emily PorchSylacauga B 10 200 1 9 1 10.0% 10.00
15 Jacob CophamHewitt-Trussville B 10 200 1 9 2 10.0% 9.50
16 Gracie MooreHoover C 9 120 2 4 3 33.3% 9.17
17 Sunmee ChoiLAMP B 10 200 1 6 0 14.3% 7.50
18 Janie PoeSylacauga B 10 200 0 7 0 0.0% 7.00
19 Brody LittlefieldHewitt-Trussville B 6 80 1 1 0 50.0% 6.25
20 Abigail MitchellHewitt-Trussville B 10 200 2 4 2 33.3% 6.00
21 Vishnu GundaLAMP B 9 140 2 1 1 66.7% 5.00
22 Rebecca KentHewitt-Trussville B 8 120 0 3 1 0.0% 4.17
23 Emily DickersonShelby County B 10 200 2 1 1 66.7% 3.50
24 Ashlyn WykoffSylacauga B 10 200 0 3 0 0.0% 3.00
25 Elizabeth AlbrechtLAMP B 6 80 0 1 0 0.0% 2.50
26 Victoria SnyderShelby County B 9 180 0 1 1 0.0% 0.56
27 Ramisa AhmedHoover C 6 60 0 0 0 0.0% 0.00

Explanation of Statistics

Confused about all these statistics? We’ve prepared an overview.

Read